חשמלאי בצפון | עמוס וינטראוב | אלקט-אור | בדיקות תקופתיות

בדיקות תקופתיות למערכות החשמל בבית

< חזרה למאמרים

בדקת, מנעת, ולא נפגעת.

החשמל המספק לבתים אור, כוח, קור, חום, והוא אחד מהדברים שאנו יודעים להעריך רק כאשר פתאום חלה הפסקה לא צפויה באספקתו, ואז חשוך, חם, קר, וזאת תמיד ברגע הכי לא נוח/צפוי.

(האפשרות למזער מצב זה, הוא בטיפול מונע של מערכות החשמל בבית. )

הבעיה העיקרית במערכת החשמל היא, שלא ניתן בדרך כלל להבחין בבעיה לפני התהוותה. הכל מתפקד להפליא, ובן רגע יכול להיגרם נזק מכסימלי, שלא תמיד ניתן לתיקון, אלה בהחלפת המכשיר היקר שנפגע. במקרה הטוב נריח ריח חריכה של פלסטיק שרוף, שידליק נורות אזהרה וימשוך את תשומת ליבנו. אז, יש לנתק מייד את החשמל באזור הנ"ל ע"י הורדת הנתיך האוטומטי(בלוח החשמל) של המעגל הספציפי.

מומלץ למפות את הנתיכים בלוח החשמל כדי שהזיהוי ברגע הקריטי יהיה קל ומהיר!.

אם אין אנו יודעים מיהו הנתיך המדויק, יש לנתק את המפסק הראשי. יש לאתר את המכשיר הפגום ולנתקו ממערכת החשמל. אסור בהחלט לנסות לתקן ציוד פגום למי שאינו חשמלאי, שכן זה בנפש הקרובים לנו.

העניין יכול להיות בעייתי כשהתקלה מתרחשת ברגע שאין אדם בסביבה או חלילה כשכולם ישנים. במקרה זה, לא יהיה אותו אחד שינתק את מקורות החשמל! למקרה זה, קיימים בלוח החשמל הנתיכים האוטומטים, ומכשיר הפחת, שאמורים לנתק את מערכות החשמל ברגע קריטי של כשל במערכת החשמל, ולהגן עלינו.

במקרה הטוב כשנחזור לבית החשוך נבין שהמערכת החשמלית פעלה כראוי ונגרם נזק מינימלי, ברגע זה אנו נודה לחשמלאי שהרכיב את מערכת החשמל כראוי ונכיר לו תודה. אבל מה אם המערכת לא פעלה כראוי?! הנזק העלול להיגרם לנפשנו, לרכושנו, הוא גדול ולפעמים גם בלתי הפיך.

ובמקרה זה מייד מתעוררות השאלות מדוע לא ניתק זרם החשמל בזמן ומנע את הפגיעה, הרי המערכת הותקנה ע"י חשמלאי מוסמך ומוכר היודע את מלאכתו. ברוב המקרים לאחר בדיקה של השריפה ו/או חלילה וחס פגיעה בנפש, מתברר שזה שנים מערכת החשמל לא נבדקה ע"י חשמלאי מוסמך, וזה למה צריך? הרי עד לרגע זה, המערכת פעלה ופועלת כשורה!. אך לא כן הוא! את מערכת החשמל לא ניתן תמיד לראות (המערכת מוסתרת בתוך לוח החשמל ו/או מתחת לטיח), ויש לבדקה בצורה מקצועית ולא חובבנית.

כאן חייב להיכנס איש מקצוע בלבד, היודע לאתר בעיות חשמל עכשוויות ועתידיות, ציוד פגום, מגע לא מהודק, חיבור לא תקין, או אביזר בתחילת דרכו לשרפה, בדיקה ויזואלית אינה מספקת ובנוסף יש לבדוק עם מכשירים המיועדים לבדיקת תקינות ציוד חשמלי את כל הציוד בלוח החשמל ובבית.יש לבדוק

את רגישות ממסר הפחת ואת תקינותו, את חיבורי הארקה החשובים לפעולה תקינה של הנתיכים האוטומטים, ואת כלל החיבורים. על הבודק לבדוק באם מותקן בלוח ממסר הפחת האמור להגן מפני התחשמלות, ולא אחת מתגלה בבית שנבנה לפני שנים, שממסר הפחת אינו מותקן כלל בלוח, והדייר ובני משפחתו היו חשופים שנים לסכנת התחשמלות.

כמו כן חשוב ביותר להשתמש בכלים חשמליים תקינים וללא כל אלתורים, כל קיצור דרך יוביל בסופו של דבר לאפשרות פגיעה בנו וביקירנו.

עלינו לזכור שאת החשמל אין רואים, ואין מריחים עד לרגע הכשל ו/או הפגיעה. וכדי למנוע כשלים ופגיעות יש להקדים בדיקה למכה.

עמוס וינטראוב חשמלאי מוסמך/רשום

 < חזרה למאמרים