חשמלאי בצפון | עמוס וינטראוב | אלקט-אור | חימום דוד המים

חימום דוד המים

< חזרה למאמרים

דוד המים הוא מכשיר חימום מים, הנמצא בכל בית ללא יוצא מהכלל ונמצא בשימוש יום יומי ולכן גם לא אחת הינו כושל. גוף החימום הנמצא בדוד וכולו טובל במים, יוצר למעשה קירבה מסוכנת בין הזרם חשמלי הזורם בו, למים שהוא טבול בהם. שני אלה הם מתכון מסוכן, ולכן בחיבור הדוד לחשמל יש להקפיד על כל הכללים הבטיחותיים. אורך החיים של גוף החימום תלוי במס' דברים , א) איכות גוף החימום (יצרן). ב) כמות הסיד במים. ג) מספר ההפעלות.

הסיבה העיקרית לתקלת גוף החימום היא איכות הגוף. כיום קשה להשיג גוף חימום איכותי, הסיבה העיקרית לאורך החיים הקצר של גוף החימום (כשנה) הוא ציפוי הניקל המצפה את הגוף (ציפוי תקין יאריך את חיי הגוף למס' שנים). נכון להיום איכות הציפויים ירודה "הניקל" האמור להפריד בין המים לנחושת העוטפת את סליל החימום נמס מישום מה ע"י הסיד שבמים, והמים מצלחים לחדור ולהגיע לחוט החימום המוליך חשמל.

במקרה והחיבורים עשוים כהלכה, בזה הרגע יפעל ממסר הפחת וינתק את החשמל הכללי. ובמידה וממסר הפחת פגום משום מה או הארקה מנותקת. זרם החשמל יגיע דרך המים המוליכים לצנרת המים וכל הטובל בהם ו/או נוגע בברז או במכשיר חשמלי הקשור לצנרת המים יש לו סיכוי סביר לחוש במכת החשמל.

כדי להקטין את אפשרות החישמול יש להתקין את מערכת החשמל אך ורק ע"י חשמלאי מוסמך! זה ידאג לבדוק את קו הארקה, להתקין מפסק הגנה מוגן מים ליד דוד החשמל, לחבר את הדוד דרך מפסק דו קוטבי מואר, למא"ז מתאים (A16) ולעובי חוטים המתאים לתקן.

סיבה נוספת להחלפת גופי החימום היא הצטברות רבה של אבן הסיד סביב גוף החימום ריפוד זה מונע מגע ישיר בין המים לגוף החימום ומהווה בידוד. אנו נגלה זאת כשנבחין בזמן הממושך שיש לחמם את המים. חלק חשמלי נוסף שישנו על גבי הדוד הוא הטרמוסטט שתפקידו לנתק את זרם החשמל ברגע שהמים בדוד הגיעו לטמפרטורה המתאימה כ- 65 מעלות.

עמוס וינטראוב חשמלאי מוסמך/רשום

 < חזרה למאמרים