חשמלאי בצפון | עמוס וינטראוב | אלקט-אור | יתרונות וחסרונות בשיטות החימום השונות

יתרונות וחסרונות בשיטות החימום השונות

< חזרה למאמרים

השיטות הקיימות:

 1. חימום בגז
 2. חימום בתנור עץ
 3. חימום במקרן חשמלי
 4. חימום ברדיאטור
 5. חימום בתנור מפוח (מפזר חום)
 6. חימום תנור מפזר חום (ללא מפוח)
 7. חימום תנור סולר/נפט
 8. חימום בתנור סולר נפט מרכזי -  הסקה מרכזית ( רדיאטור / ריצפתי)
 9. חימום במזגנים

10. חימום באינפרא רד

11. חימום חשמלי ריצפתי

12. חימום בצ'ילר (מחליף חום)

 

ההשוואה מתייחסת לתנורים ושיטות חימום, בעלי אותו הספק חימום!

מה הוא חימום אידיאלי? חימום אידיאלי הוא החימום בו אנו נרגיש נינוחים, לא חם מדי, לא יבש מדי.  אני מבחין כאן בין חימום למבנה קיים,  ובין חימום למבנה חדש, שבו ניתן ומומלץ  להכין מראש את התשתיות המתאימות לשיטת החימום. כדי להגיע לתוצאה המיטבית צריך להתחשב בסוג המבנה ובמערכות הקיימות בו כבר.

חימום במבנה/דירה  

 1. חימום ע"י גז – חימום ע"י גז מתאפשר במידה ויש תשתית צנרת לכך. בחו"ל שיטה זו נפוצה ביותר היות וקיימות תשתיות גז קבועות תת קרקעיות (מוגנות מקפיאה) למבנים בעוד שבארץ לא קיימות תשתיות לזרימה ישירה של גז, והמשתמשים נאלצים מדי פעם להזמין מיכלי גז. זהו חיסרון  היות ובחורף, כשקר לחץ הגז יורד בצינורות הלא מבודדים, ויעילות החימום תרד, ובמקרה חריג הגז יקפא ויהיה צריך לעבור לשיטת חימום אחרת. חיסרון נוסף הוא עלות הגז הגבוהה היום שלא כמו בחו"ל, וכן ההקפדה על צורך בחלון פתוח .
 2. חימום בעץ זה החימום הנעים ביותר, האש הבוערת מחממת את החלל ואת הלב, החום נעים וניתן בקלות להחליף ישיבה מול הטלביזיה לישיבה מול האח. במידה וניתן למקם אותו כך שהארובה תעבור דרך עוד חדרים ליעול בחימום, הרי זה יתרון. חסרונות בשיטה זו :  נדרשת הכנת מקום למצבורי עץ , אין להשאיר תנור בוער ללא השגחה, חייב חלון פתוח.
 3. חימום ע"י מקרן חשמלי (שימושי במקלחות ובחדרים) תנור זה מחמם רק את עצמים  שבקרבתו  ובהקרנה ישירה, כלומר אינו מחמם את האוויר ולכן יעילותו לחימום חללים נמוכה. מחמם זה מומלץ למקלחות היות ונדרש חימום ישיר לעומדים לפניו. חסרון גדול של המקרן חשמלי הוא שבאם נמצא לפניו חפץ המתחמם, הוא עלול להידלק וכל המשתמע מכך. לכן לא מומלץ (מחמם זה מעורב רבות במקרה שריפות). חיסרון  נוסף היא עלות מחירי החשמל.
 4. חימום ברדיאטור חשמלי (שימושי לחימום חדרים)  רדיאטור הינו בטיחותי ביותר, אין חשש לשריפת חפצים שבסביבה. הוא בנוי מגוף חימום חשמלי הטבול בשמן וזה מחמם את הסביבה. יש להקפיד לחברו לקו חשמל המוזן ישירות מהלוח ולא תמיד קיים קו חשמל כזה בבתים קיימים.  חיסרון עלות מחירי החשמל.
 5. חימום של תנור מפוח בתנור זה קיים מפוח הזורק אוויר דרך גוף חימום חשמלי. חימום זה יעיל לחדרים קטנים ויעיל יותר כל עוד הוא מוצב נמוך, כלומר על הרצפה.  החסרונות: עלויות ורעש בפעולת המאוורר, עלות מחירי החשמל. תנור זה לא מומלץ למקלחות. הרוח לא נעימה והחלק התחתון של המקלחת נשאר קר.
 6. תנור מפזר חום ללא מפוח זה תנור חשמלי, שקט, האוויר עולה דרך גוף החימום ומחמם את האוויר בחדר. תנור זה הוא יעיל  שקט ובטוח. חיסרון עלויות החשמל.
 7. חימום ע"י תנור סולר/נפט, החימום בתנור זה יעיל מאוד, הוא מפיץ חום נעים. חסרונו בכך שיש להכין תשתית לארובה, יש לדאוג למילוי דלק ולהתעסקות  עם הדלק. חיסרון מחיר הדלק הגבוה  בימים אלו.
 8. חימום בתנור סולר מרכזי, הוא אחד מהתנורים היעילים והמפיצים חום נעים. שתי שיטות הפעלה לתנור זה והם , מערכת רדיאטורים בכל חלל ו/או מערכת צינורות מתחת לריצוף, תת רצפתי (נפוץ ביותר בתקופה האחרונה). תנור זה מיועד לחימום מבנה ו/או דירה שלמה ולא רק חדר בודד. התנור מחמם מים המוזרמים בצירקולציה במעגל סגור דרך הרדיאטורים ו/או במערכת צינורות מתחת הרצפה. התשתיות לתנור זה מותקנת עם הקמת המבנה. בעוד ששיטת הרדיאטורים מחממת את האוויר בלבד, שיטת הצנרת התת רצפתי יעילה ונעימה יותר. בשיטה זו מערכת הצינורות הנמצאת מתחת לריצוף מחממת את המרצפות ואלו מחממות את האוויר העולה, כך שהחום המרבי הוא באזור הנמוך ביותר קרוב לבטן וככל שעולה הוא מתקרר וכך שאין הפסדי נצילות וניתן גם ללכת יחף על המרצפות. בעוד שבכל  המערכות האחרות החום המרבי מתרכז ליד התקרה והרצפה נשארת קרה. חיסרון מערכת זו הוא העלויות הגבוהות להכנת התשתית טרם סיום המבנה ועלויות היקרות של הדלק לאחרונה.
 9. חימום ע"י מזגן הוא שיטה נוספת לחימום, שיטה זו יעילה זולה וניתנת להפעלה נקודתית לחדרים בודדים, ו/או מרכזית ע"י מזגן מרכזי. יתרון רב למזגנים הוא, האפשרות גם לחימום וגם לקירור במערכת אחת, ועלות החשמל הנמוכה יחסית לתנורים הסטנדרטים. חסרונה של שיטה זו היא שהמזגן מיבש את האוויר ולכן רבים לא יכולים ליהנות מיתרונות המיזוג.
 10. חימום באינפרה רד היא שיטה חדשנית ולא נפוצה. בשיטה זו משתמשים במשטח הנראה כתמונה (ניתן להזמינה עם רקעים שונים) ונמצא על הקיר ומקרין חום. חסרונה של השיטה, בחללים גדולים השיטה לא יעילה. כמו כן לאחרונה מודעים להשפעות קרינת החשמל "המזיקה".
 1. חימום במערכת חימום חשמלי תת ריצפתי, בשיטה זו מניחים רשתות של חוטי חשמל מתאימים מתחת לריצוף, והם מחממים את המרצפות. ויתרון חימום זה, זהה ליתרון בחימום הרצפות ע"י מים. חסרונה של מערכת זו היא עלויות ההתקנה הגבוהות, ולוח חשמל נפרד למערכת. וכמובן מחירי החשמל הגבוהים, ודרושה הזנת חשמל ראשית מוגברת. כמו כן לאחרונה יש מודעות להשפעות קרינת החשמל "המזיקה".
 2. חימום ע"י צילר ובשמו המקצועי "מחליף חום". הצילר למעשה הינו מעין מזגן מרכזי גדול שבמקום לחמם אויר הינו מחמם מים ואלה מועברים במעגל סגור מתחת לריצוף ו/או לרדיאטורים, בדיוק כמו בחימום מרכזי של סולר. המערכת מופעלת ע"י חשמל ומתיימרת להיות הזולה ביותר בעלויות ההפעלה (70% חיסכון יחסית לחימום בסולר)  בהפעלה רציפה. יתרון נוסף למערכת הוא, שניתן להמיר מערכות סולר קיימות שעלות הפעלתן יקרה (סולר) במערכת הצילר, ולהשאיר את תנור הסולר הישן לגיבוי לימים טובים בהם מחיר הסולר ירד!

בשיטות חימום  1,7,8,11,12 רצוי ומומלץ להכין את התשתיות בתהליך הבניה.

למידע נוסף ניתן להגיע לטבלה באתר חברת החשמל דרך הקישור הבא:

https://www.iec.co.il/ElectricityProfessionals/DocLib4/comparisonheatingprices1.pdf                                

הטבלה  מסכמת ומבהירה את ממוצע המחירים והעלויות להפעלת אמצעי החימום השונים בהשוואה לקונווקטור חשמלי

ניתן להבין שהחימום ע"י סולר הוא היקר ביותר כ- 300 אגורות נטו ל- 1000 קק"ל והחימום הזול ביותר הוא של מחליף החום  הצ'ילר  ו/או  מזגן  סה"כ כ- 19 אגורות. ל- 1000 קק"ל.

 

כתב: עמוס וינטראוב " אלקט-אור"

 

 

עמוס וינטראוב חשמלאי מוסמך/רשום

 < חזרה למאמרים