חשמלאי בצפון | עמוס וינטראוב | אלקט-אור | תקלות במערכת החשמל הביתית – כיצד להבחין בסימנים מקדימים?

חשיבות בחירת בעל מקצוע אמין וחשמלאי מוסמך

< חזרה למאמרים

 

יש כמה דרכים להופעת התקלה החשמלית. יש והיא מופיע פתאום, ללא סימנים מקדימים, כמו נורה שנשרפה, חושך בחלק מהבית או בכולו, יש שהתקלה מופיעה אחרי פרק זמן ארוך מהרגע שנוצרו התנאים לכשל* במערכת החשמל כמו כבל מאריך, שקע פגום, כבל חשמל דק מדי מלספק את הזרם שהמערכת דורשת, (התחממות הכבל עד לשריפה) ויש שמופיעה תקלה לאחר שהגיע חובבן, שאינו מוסמך לעבודות חשמל, וביצע עבודה לא מקצועית.


לכל סוג תקלה יש פתרון מקצועי. החובבן שמגיע לרוב בהתנדבות (שכן, חבר) הוא בהחלט בעל רצון טוב לעזור ו/או לאלתר אך הידע שלו נובע מניסיון מצומצם ושטחי. יש מצב שהסימפטום יעלם, הנורה תחזור להאיר, או החשמל יחזור לבית, אך החובבן יגרום למערכת נזק שיבוא לביטוי מאוחר יותר בנזק גדול יותר.


בעוד שהחשמלאי המוסמך, הידע שלו רחב ומעוגן בחוקי וכללי החשמל, החובבן אינו מכיר על פי רוב את החוקים וניסיונו מועט. הוא עובד בצורה אינטואיטיבית והתוצאה הסופית עלולה להיות מסוכנת וקטלנית עבור הלקוח ומשפחתו.


להבדיל מחובבן, חשמלאי מוסמך יודע לפתור בצורה יסודית ומקצועית בעיות במערכת החשמל וכמו כן הוא יודע בד"כ גם להבחין ולהתריע על בעיות עתידיות שיכולות לנבוע מ: הבחנה בברגים שהשתחררו בלוח או בקופסאות החיבורים, התחממות יתר של החוטים ו/או האביזרים, רטיבות, התפייחות, אבק, לכלוך וחומרים דליקים. כל אלו יכולים להוות סימנים מקדימים לכשל* עתידי במערכת החשמל.


חשמלאי מוסמך יציע פתרונות בטיחותיים ואמינים למפגעים שהוא מבחין בהם ובכך למנוע נזק עתידי: כבל מאריך שהתקעים והשקעים שלו לא מחוברים כהלכה, שקע/תקע שמתחיל להתפחם, חוטים ו/או ציוד שמתחממים יתר על המידה. לחשמלאי יש את המכשירים למדוד את עוצמות הזרם ולבדוק אם הם מתאימים לסוג החוטים ולאביזרי הלוח.
במקרה של הרגשת דיגדוג חשמלי קל עם נגיעה באחד מהמכשירים יש להתייחס לעניין בחשיבות רבה, לנתק מייד את המכשיר המחשמל קלות, ולהתייעץ עם חשמלאי מקצועי בטרם שהחשמול יעלה הילוך (סכנת התחשמלות).


סימני חריכה, ו/או ריח של פלסטיק שרוף צריכים להדליק נורת אזהרה. יש לאתר בדחיפות את מקור הריח ולנקוט בכמה פעולות מידיות. ניתוק המכשיר שמחובר לשקע ולהחליפו (עם חשמלאי מוסמך) ו/או במידה והריח מגיע מהלוח החשמלי (ואם נשמעים רחשושים בלוח) יש להוריד מיד את המתג הראשי ולקרוא בדחיפות לחשמלאי מוסמך, כי אלו סימנים ראשונים לפני פריצת שריפה בלוח ושיש לטפל בהם בדחיפות מרבית. עדיף לשבת זמן מה בחשיכה (לפעמים זה רומנטי) ולהזמין בדחיפות חשמלאי מוסמך שימנע נזק גדול יותר.


לתשומת לבכם: טיפול מהיר ויעיל במפגע רגע לפני,הרבה יותר בטוח וזול מרגע אחרי!


*כשל, משמעו שריפה, קצר, נתק, התחשמלות ועוד

עמוס וינטראוב חשמלאי מוסמך/רשום

 < חזרה למאמרים